تبلیغات
پارسی - ویروس جدید چشمی...
ویروس جدید چشمی...

به گزارش افکارنیوز، دكتر پرویز زرین بخش رئیس مركز تحقیقات لنز و اپتیك ایران درباره این بیماری هشدار داده و معتقد است این بیماری فراگیر كه در بعضی خانواده تمامی اعضای خانواده به آن مبتلا شده اند احتمالاً از نوع «آدنو ویروس» است. مصاحبه اختصاصی سیب سبز با دكتر فیروزه رحیمی، متخصص قرنیه و استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران، در مورد آدنو ویروس ها، بیماری ها و علائمی كه ایجاد می كنند، نحوه پیشگیری و درمان آن می تواند برای در امان ماندن از این بیماری به شما كمك كند.

این بیماری چندان هم تازه نیست

عفونت های آدنو ویروسی از بیماری های قدیمی چشمی است و من از سال ها پیش و ابتدای كارم بیمارانی كه به این ویروس مبتلا شده بودند را به یاد دارم. در سال هایی كه در كلینیك قرنیه و عفونت های چشم كار می كنم نیز با این بیماری برخورد زیادی داشته ام. عفونت آدنو یكی از انواع عفونت های ویروسی است. بعضی از انواع این عفونت ها دستگاه تنفس را هم درگیر می كند اما بیشتر درگیری چشمی دارند. آنها در تمام طول سال ممكن است دیده شوند اما گاهی اپیدمی های آن در زمستان و بهار بیشتر می شود و قاعدتاً باید در تابستان با گرم شدن هوا شیوع شان كمتر شده باشد. بعضی از انواع این ویروس بیماری های شدیدتر و بعضی خفیف تر را در چشم ایجاد می كنند.

علائم بیماری چیست؟

علائم این بیماری به صورت احساس سوزش، ورم پلك ها، اشك ریزش، قرمزی چشم ها و احساس جسم خارجی در چشم است. به علت تورمی كه در مخاط چشم پیدا می شود فرد فكر می كند جسم خارجی در چشمش است و به همین دلیل بیماران تمایل به مالش دادن چشم دارند. ترشحات چشم در عفونت آدنو ویروس برخلاف عفونت های باكتریایی كه اكثر ترشحات چركی دارند، بیشتر آبكی است. بیمار اشك ریزش فراوان دارد اما در ترشحات چشمش چرك دیده نمی شود. علائم بیماری در بعضی افراد خیلی شدید است.

سوزش چشم ها می تواند واقعاً آزاردهنده باشد. تورم پلك ها ممكن است آنقدر شدید شود كه پلك های فرد بسته شود. گاهی در كنار گوش ممكن است آنقدر شدید شود كه پلك های فرد بسته شود. گاهی در كنار گوش ممكن است تورمی به شكل بزرگی غده لنفاوی یا آدنوپاتی هم لمس شود. عفونت آدنو ویروس در شروع بیماری یك طرفه است، یعنی فقط به یك چشم حمله كرده و یك چشم را درگیر می كند، اما ممكن است در چند روز بعد چشم دوم هم درگیر شود. گاهی هم بیماری فقط در یك چشم باقی می ماند و به چشم دیگر سرایت نمی كند.

باید بگذارید دوره اش طی شود

متاسفانه داروی خاصی برای این بیماری وجود ندارد. بیماری درست مثل سرماخوردگی و بیماری های ویروسی، دوره ای دارد كه باید بگذرد تا بیمار درمان شود. به همین دلیل آنتی بیوتیك برای آن تجویز نمی شود. ممكن است دارویی از طرف پزشك تجویز شود. این دارو به این دلیل است كه علائم بیماری تسكین پیدا كند تا دوره آن بگذرد و برای درمان و مقابله با ویروس نیست.

مهمترین خطر

این بیماری در مراحل اولیه شاید خطرناك به نظر نرسد اما مهمترین اشكال آدنوویروس ها درگیر كردن قرنیه است. گاهی اوقات در ابتدای بیماری كه ویروس زنده در آن نقش دارد قرنیه درگیر و دید فرد كم می شود، البته در بیشتر موارد قرنیه درگیر نیست و بیمار كاهش دید ندارد اما تعدادی از عفونت های آدنو ویروسی كاهش دید هم می دهند. به علاوه ممكن است بعد از گذشت ۲ ماه از ابتلا كه علائم بیماری در فرد كاملاً خوب شده و به ظاهر هیچ درگیری چشمی وجود ندارد، فرد احساس كاهش دید كند.

وقتی بیمار بر اثر كاهش دید به پزشك مراجعه می كند پزشك كدورت هایی را می بیند كه روی قرنیه چشم او ظاهر شده؛ این كدورت ها مربوط به خود ویروس نیست چون ویروس در آن زمان دیگر در چشم وجود ندارد بلكه مربوط به حساس شدن به ویروس است. در واقع فرد نسبت به ویروس حساسیت نشان داده و این حساسیت باعث كدورت قرنیه او شده است. رفع این كدورت ها معمولاً خیلی طول می كشد و بیمار به درمان های متعددی نیاز خواهد داشت. این مهمترین اشكال آدنو ویروس هاست كه باعث شده این بیماری خیلی مهم باشد. از این مشكل كه بگذریم، دوره حاد این بیماری یك دوره گذراست كه بیماران در عرض ۱۰ روز تا ۲ هفته و گاهی حداكثر ۳ هفته كاملاً خوب می شوند و جای نگرانی نیست.

چرا این بیماران باید در خانه بمانند

این بیماری برعكس سرماخوردگی از راه هوا و تنفس منتقل نمی شود، یعنی اگر شما در برابر یك فرد الوده به عفونت آدنو ویروسی بنشینید و نكات بهداشتی را رعایت كنید درگیر نمی شوید. انتقال این ویروس تنها از راه تماس میسر می شود. برای مثال فرد آلوده ترشحات چشم را با دستمال تمیز می كند و دستمال در دستش می ماند. این ویروس ساعت ها در آن دستمال در محیط خشك زنده می ماند. وقتی فرد در محل كارش با قلم یا خودكار نوشته ای را می نویسد و بعد فرد دیگری از آن خودكار استفاده می كند ویروس از یك فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

چند دقیقه بعد فرد دوم دستش را به چشمش می زند و او هم آلوده می شود یا مثلاً فردی در خانواده گرفتار شده و حوله را به طور مشترك استفاده می كند، با كسی دست می دهدف فرزندش را می بوسد و... به دلیل نحوه انتقال، بیماری می تواند به راحتی در بین افراد یك خانواده و همكاران در محیط كار انتشار پیدا كند. گاهی هم فرد آلوده به یك مركز درمانی مراجعه می كند و دستگاه معاینه را آلوده می كند. افراد دیگری كه پشت دستگاه می نشینند هم ممكن است آلوده شوند، برای همین وقتی با فرد آلوده برخورد می كنیم باید با رعایت نكات بهداشتی از آلودگی دیگران جلوگیری كنیم.

بهتر است پزشكان برای مدتی به كسی كه در محیط كار یا مدرسه آلوده شده، استراحت در منزل بدهند. این استراحت به دلیل این نیست كه فرد بیمار ناتوان شده و نیاز به استراحت دارد، بلكه فقط به این دلیل است كه بیمار در اجتماع نباشد و افراد دیگر را آلوده نكند. در واقع بیشترین تاكید در مورد این بیماری این است كه وقتی فرد درگیر می شود با رعایت نكات بهداشتی مانع از درگیری افراد دیگر شود و جلوی زیاد شدن بیماری در جامعه را بگیرد.

هشدار رئیس مركز تحقیقات لنز و اپتیك ایران درباره این بیماری

دكتر پرویز زرین بخش، رئیس مركز تحقیقات لنز و اپتیك ایران درباره شیوع یك بیماری ویروسی خطرناك چشمی در تهران و شهرستان ها هشدار داد. او معتقد است این بیماری فراگیر كه در بعضی از خانواده ها تمامی اعضای خانواده به آن مبتلا شده اند احتمالاً از نوع «آدنو ویروس» است و به نظر می رسد این ویروس از كشورهای دیگر وارد ایران شده باشد.

دكتر زرین بخش در مصاحبه هایی كه در خبرگزاری ها انجام داد از مردم خواست با توجه به اینكه مراقبت های بهداشتی تا حد زیادی می تواند از ابتلا به این ویروس جلوگیری كند، مراقبت های بهداشتی را به شدت افزایش دهند تا از شیوع این بیماری در جامعه كاسته شود. دكتر زرین بخش راهكارهایی برای جلوگیری از این بیماری ارائه داده است. از جمله اینكه همه افراد، مخصوصاً كودكان، كسانی كه از لنزهای چشمی استفاده می كنند و كسانی كه به تازگی عمل چشمی انجام داده اند شستشوی دست ها و صورت با صابون مایع و پلك ها با شامپوی بچه رقیق شده را به صورت مداوم انجام دهند.

به علاوه او توصیه كرده است با توجه به شیوع بیماری در جامعه بهتر است مردم پس از تماس با وسایل عمومی مثل دستگیره درهای عمومی، پول و اسكناس از ژل های استریل برای ضدعفونی كردن دست هایشان استفاده كنند. وی به خانواده هایی كه یكی از افرادشان درگیر این بیماری شده توصیه كرد، تمام وسایل شخصی فرد مبتلا را از دیگران جدا كنند و بجوشانند. همچنین او از پزشكان خواست تمامی وسایل و دستگاه های چشم پزشكی مثل دستگاه معاینه چشم یعنی اسلیت لمپ را بعد از مراجعه فرد آلوده با مواد ضدعفونی كننده استریل كنند.

 

منبع: افکارنیوز[ جمعه 6 تیر 1393 ] [ 10:30 ق.ظ ] [ ali nadernejad ] [ نظرات() ]